Skip to content Skip to footer

Sosyal Medya Stratejisi Nedir? Strateji Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya Stratejisi Nedir? Strateji Nasıl Oluşturulur?

SOSYAL MEDYA STRATEJİSİ
Strateji nedir?

Süreç veya yolculuk sırasında karar vermek yerine, bir şeye başlamadan önce ne yaptığınızı bilmek çok daha iyidir. Sosyal medyada, gelişigüzel veya herhangi bir yön olmadan kullanmamak da aynı derecede önemlidir. Nereye gitmek istediğinizi bilmek, beklenmedik veya hoş olmayan bir yere gitmekten kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

Hedeflerinizi ve metriklerinizi belirleme

Güzergahı veya hedefi olmayan bir araba yolculuğu gibi, hedefi olmayan bir sosyal medya kampanyası amaçsız ve yürütülmesi zor olabilir. Çoğu şirketin neyi geliştirmek, artırmak veya değiştirmek istediklerine dair bir fikri vardır. Amaçlar bunlar. Ayrıca farkı nasıl ölçebileceklerini veya fark edebileceklerini bilebilirler. Bunlar metriklerdir. Her ikisi de bir sosyal medya kampanyası için çok önemli unsurlardır.

Yolculuğu planlama

Hedefinizi veya hedefinizi düşünmenin yanı sıra, oraya nasıl gideceğinizi de düşünmeniz ve planlamanız gerekir. Herhangi bir yolculukta, rotanızın ve ulaşım şeklinizin yanı sıra yanınıza aldığınız şey, hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için uygun olmalıdır.

Sosyal medya stratejisi nedir ve nasıl bir strateji oluşturabilirsiniz?

Stratejiler işletmeler, bireyler ve hatta ordular tarafından yüzlerce yıldır kullanılmaktadır, ancak her zaman böyle adlandırılmamış olabilirler. Stratejiler, belirli bir hedefe ulaşmak için çalışan planlardır.

Çevrimiçi olarak, bir sosyal medya stratejisi , genellikle bir yıl veya daha fazla bir süre boyunca sosyal medyada gerçekleştirmeyi planladığınız ve hedeflediğiniz her şeyin bir özetidir.

Açık ve iyi anlaşılmış bir sosyal medya stratejisine sahip olmak şu anlama gelir:

  • Katılan herkes hedefleri ve faaliyetleri anlıyor.
  • Bir tweet veya bağlantı gibi her etkinlik, istenen hedefe yaklaşmaya yardımcı olur.
  • Planlar mevcut kaynaklara göre uyarlanabilir.

Sosyal medya stratejisini nasıl oluşturacağınız, halihazırda genel bir pazarlama stratejisi olup olmadığına bağlıdır. Varsa, sosyal medya stratejisi, öğeleri uyumlu olmalarını sağlamak için bunlardan uyarlayabilmelidir.

Bir sosyal medya stratejisi şunları içermelidir:
  • Kitle bilgileri – kimi hedeflediğinizi ve ihtiyaçlarının neler olduğunu anlama.
  • Genel iş hedefleriyle uyumlu SMART sosyal medya hedefleri (spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana dayalı)
  • Çeşitli kitle ihtiyaçlarını karşılayan platformlar
  • Mevcut durumun analizi, rakipler, fırsatlar vb.
  • Ne yayınlayacağınız ve nerede yayınlayacağınız da dahil olmak üzere içerik stratejisi konusunda açık rehberlik.
Yolculuk yapmak

Sosyal medya stratejinizin hedeflerine ulaşmak için, yürütülen işe veya etkinliğe sosyal medya kampanyası denir. Ayrıca, lansman gibi belirli bir ürüne, ara hedefe veya etkinliğe de odaklanabilir.

ÜCRETSİZ DİJİTAL ANALİZ

Öğrenmek istediğiniz marka & şirket analizi için aşağıdaki bilgileri doldurun
Hemen Ara : 0216 321 90 50