Skip to content Skip to footer

Dijital Pazarlamada Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip Analizi, işletmelerin ve girişimcilerin ticari başarı elde etmesine yardımcı olur. İşletmelerin rekabeti artırmak için uyguladığı önemli stratejiler arasında yer alır. Öncelikle ihtiyaca uygun yöntemler seçilmesi gerekir. Sonrasında, etkili adımlar belirlenerek verimli sonuçlar alınır.

Rakip Analizi Nedir ?

Rakip Analizi, işletmelerin bulunduğu sektördeki rakiplerini iyi tanımasını sağlar. Stratejik bir araştırma yöntemi olup diğer işletmelerin güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi diye tanımlanır. Öncelikle, rakipler belirlenerek detaylı bilgi elde edilir. Sonrasında ise, işletmelerin stratejik adımlarına dair etkili kararlar alınır. Bu yöntem ile hedeflenen bilgiler şöyle;

  • Yüksek maliyetli ürün ve hizmetlerin fiyatlandırması incelenebilir. Alınan bilgiler doğrultusunda revizeye gidilebilir.
  • Hedef kitlenin istediği yeni hizmet ve ürünler ortaya çıkarılabilir.
  • AR-GE çalışmasına rehber olabilir. Yeni operasyonel süreçlere zemin hazırlanabilir.

Rakip Analizi Yöntemleri Nelerdir?

İşletmelerin konum ve hedeflerine bağlı olarak uyguladığı birçok yöntem mevcuttur. Rakip Analizi teknikleri;

  • SWOT Analizi: Firmaların güçlü ve zayıf yönleri listelenerek imkân ve engeller analiz edilir. İşletme ve müşteri açısından rakiplerin incelenmesi ile gerçekleşir.
  • PEST Analizi: Firmalar rakiplerinin politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlardaki gelişmelerini takip eder. Operasyonel beceriler ve uyum süreçleri değerlendirilebilir.
  • Rakip Dizisi: Rakip performansının öğrenilmesini sağlar. İşletmelerin sektör ve rakiplerinin tanımlanması ile başlayan süreç, başarıyı elde ettikleri yöntemlerin belirlenmesi ile devam eder.

Rakip Analizinin Sunduğu Faydalar Nelerdir?

Dijital pazarlama alanının gerekliliklerinden biri olan stratejik adımlar, rekabet avantajına katkı sağlar. Bu yöntemin sunduğu faydalar;

  • İşletmelerin hedeflerini belirlemesine destek olur. Etkili kararlar almalarını sağlar.
  • Pazarlama ve satış alanının analiz edilip müşteri odaklı hale gelmesini sağlar.
  • Ürün ve hizmet alanındaki eksikler belirlenip geliştirilir. Yenilikçi çözümler ile müşteri memnuniyeti artırılır.
  • Rakiplerin etkili adımları görülüp rekabet avantajı elde edilir.

Rakip Analizi, işletmelerin faaliyetlerini kapsayacak şekilde gerçekleştirilir. Bu teknikler; rakiplerin bulunduğu sektördeki deneyim, pazar yeri araştırması imkânı tanıyan konum, ürün ve hizmet içeriğini belirleyen ürün ve hizmet, satış ve pazarlama stratejisi ile müşteri hizmetleri alanlarında uygulanır.

Nette Reklam Ver Rakip Analizi hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

ÜCRETSİZ DİJİTAL ANALİZ

Öğrenmek istediğiniz marka & şirket analizi için aşağıdaki bilgileri doldurun
Hemen Ara : 0216 321 90 50