Skip to content Skip to footer

Google Reklam Nasıl Verilir?

Google’da her saniyede ortalama olarak 40 bin arama yapılır. Bu analiz sonucunda da günlük 3,5 milyar ve yıl bazlı olduğu düşünüldüğünde de 1.2 trilyon arama yapılır. Google böyle büyük ölçekli yoğun insan kitlesini dijital anlamda değerlendirme için reklamlarını kullanır. Google reklam denildiğinde akla ilk gelen arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda en üstte ve an altta çıkan sponsorlu metin reklamlarıdır.

Google Reklam Vermenin Sıralaması Nasıldır?

Google’a reklam vermek için öncelikle ads.google.com adresine girerek, e-posta hesabınız üzerinden bir reklam hesabı oluşturmanız gerekir. Bu aşamada karşınıza çıkan tüm kısımları doldurabilirsiniz. Anahtar kelime ve hedef kitlenizi belirleyerek hangi amaca hizmet ettiğinize bu noktada karar verilir. Hitap ettiğiniz hedef kitlenizi belirledikten sonra hedef kitle türü ve yapacakları aramalara göre reklam stratejiniz belirlenir. Daha sonraki adımınız kampanya ayarlarını yapılandırmaktır. Google reklam bütçenizi verimli ve daha sağlıklı kullanmanız için size kampanya yapılandırma olanağı sunar. Google reklam verme seçeneğini ön tanımlı ayarları ile bıraksanız bu adımda reklam bütçeniz yüzde yüz oranında kullanılabilir.

Etkileyici bir reklam metni oluşturmak müşteriyi etkilemek demektir. Müşterilerinizin reklamda göreceği ilk şey reklam metinleridir. Bu aşama oldukça önemlidir ve özen gösterilmesi gerekir. Oluşturduğunuz reklam metinlerinde yaptığınız herhangi bir değişiklik reklamdan alacağınız verimi olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyerek değiştirebilir. Reklam uzantısı kullanan web siteleri diğer standart ölçekli web sitelerine nazaran daha fazla tıklanma ve etkileşim alır. Bundan dolayı reklam uzantılarınızı tanımlamanızda fayda vardır.

Google reklamları ölçülebilir olduğundan dolayı teşekkür sayfanıza bir kod snippet eklemeniz gerekir. Google’a reklam vermenin son adımı ise faturalandırma ayarlamalarınızdır. Tüm entegrasyonlarınızı tamamladıktan sonra reklamınızın yayınlanması için bir ödeme şekli belirlemeniz gerekir. Google hesabınızdaki faturalandırma başlığının altında yer alan kısımdan bu işlemleriniz gerçekleştirilir. Reklamlardan daha fazla verim almanız için gerekli tüm optimizasyonları araştırarak web sitenize uygulayabilirsiniz.

Google Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Adım Nelerdir?

Google için reklam verme işlemlerinde yapmanız gereken adımları dikkatli bir biçimde inceleyerek yapmanız gerekir. Öncelikle hatalı anahtar kelime seçimi ve belirlenmesi reklam veriminizi düşürebilir. Yanlış kelime seçimleri hedef kitlenizi şaşırtarak web sayfanızı olumsuz anlamda etkiler. Diğer atlanmaması gereken adım ise kampanya yapılandırmalarınızdır. Reklam bütçesinin karşılığını alabilmek için kampanya ayarlarını dikkatli bir şekilde yaparak reklam bütçenizi bölgeye ya da illere göre dağıtabilirsiniz. Müşterinizin karşısına ilk çıkan reklam metni olduğundan dolayı bu metinleri hazırlamak önemli bir aşamadır. Müşterinin etkilenmesi dijital pazarlama açısından da büyük öneme sahiptir.

Google’a Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Adım:
  • Anahtar kelime ve hedef kitle seçimini doğru ve anlaşılır olarak yapmak,
  • Kampanya ayarlarınızı dikkatli ve itinalı bir şekilde yapmak,
  • Etkileyici bir reklam metni belirlemek,

Nette Reklam Ver Google Reklam hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ DİJİTAL ANALİZ

Öğrenmek istediğiniz marka & şirket analizi için aşağıdaki bilgileri doldurun
Hemen Ara : 0216 321 90 50