Skip to content Skip to footer

İnternet Reklam Bütçesi Dönüşüm Oranı Nedir?

Reklam bütçesi kar sağlayacak oranda olmalı ve elde edebilecek maksimum karı sağlamalıdır. Google reklamlarında reklam bütçenizi siz belirleyebilirsiniz ancak, bütçe belirlemek oldukça kritik bir konudur. Reklam bütçeniz dönemsel olarak farklılıklar gösterir. Bu sebeple reklam bütçesinin nasıl belirleneceğini anlamak çok önemlidir. Reklam bütçesi dönüşüm oranı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra tüm bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Nedir?


Dönüşüm oranı
, yaptığınız reklama tıklayan ve ödeme yapan kişilerin yüzdesini ifade eder. Müşteri başına düşen maliyeti bildiğiniz zaman, süreç için ne kadar para harcadığınızı daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Böylece ne kadar kar elde edip etmediğiniz de belirlenmiş olur. Bu maliyetin katlanabilmesi için ürünün yüksek kârlı olduğunu ispatlamanız gerekir. Aksi takdirde reklam bütçenizi ve müşteri edinme maliyetini de gözden geçirmek durumunda kalırsınız.

Reklam Bütçesi Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır?


Reklam dünyasında çalışmalar yapan herkes sonuca odaklanır. Kullandığı reklam kanalı hangisi olursa olsun günün sonunda hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı ile ilgilenir. Hedef satış yapmak ya da web sitesi üzerinden veri toplamak da olabilir. Dijital pazarlama sürecinde kullanılan pek çok reklam teknolojisinde, bunun ölçülebilir olması tercihleri önemli oranda etkiliyor. Yapılan reklam neticesinde kaç tıklama alındığından öte tıklamaların kaçı satışa dönüşmüş çok daha önemlidir. Tıklayan kullanıcıların kaç tanesinin sitenizdeki formu doldurmuş olmasının ölçümlenmesi büyük bir avantaj sağlar.

Reklamların tıklanması sonucunda ortalama dönüşüm sayısı elde edilir. Bu dönüşün sayısının yüzde cinsinden ifadesi ise reklam bütçesi dönüşüm oranı olarak adlandırılıyor.

Reklam bütçesi dönüşüm oranı hesaplaması, dönüşüm sayısının gerçekleştiği dönemde gerçekleşen bir dönüşümle ilgili toplam reklam tıklaması sayısına bölünmesi sonucu ortaya çıkar. Bir örnekle açıkladığımızda yapmış olduğunu reklam diyelim ki 1000 tıklama aldı. Bunun sonucunda 50 dönüşüm elde ettiniz (bu durum satışlarınız ya da sitenizdeki bir formun doldurulması olarak açıklanabilir) bu durumda ortaya çıkan dönüşüm oranınız; %5 olur. (50 ÷ 1000 = %5). Reklam bütçesi dönüşüm oranı düşükse, arttırmanın yolları hakkında yardım alabilirsiniz.

Nette Reklam Ver Reklam bütçesi dönüşüm oranı hesaplaması hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

ÜCRETSİZ DİJİTAL ANALİZ

Öğrenmek istediğiniz marka & şirket analizi için aşağıdaki bilgileri doldurun
Hemen Ara : 0216 321 90 50