Skip to content Skip to footer

Reklam Bütçesinin Etkili Kullanımı İçin Öneriler

Reklam Bütçesinin Etkili Kullanımı İçin Öneriler

Reklam bütçesi, reklam verecek kurum ve kuruluşlar için önemli olduğu kadar reklamın başarısı açısından da oldukça önemlidir. Firmaya ait ürün ya da hizmetleri pazar şartlarına en uygun halde tanıtmak reklam planlamasında üzerinde durulması gereken bir konudur. Reklam bütçesinin etkili kullanımı reklam kampanyasının yürütülmesi ve denetlemesi aşamasında büyük rol oynar. Reklam bütçesinin hazırlık aşamasında reklamın özellikleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Reklam Bütçesini Etkili Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Reklam bütçesi oluştururken rekabet ortamında diğer firmaların faaliyetleri, çevresel faktörler dikkat edilmesi gereken başlıca noktalardır. Planlama sırasında reklam ajansları ve reklam veren firmalar, bütçe üzerinde birlikte çalışmalıdır. Etkili reklam bütçesi hazırlarken, piyasada en yaygın şekilde kullanılan yöntemler nelerdir? İnceleyelim.

Reklam veren firmanın ödeyebileceği miktar yöntemi: Firmanın öz kaynaklarına göre reklam için ayırabileceği maksimum miktar hedef alınır. Reklam bütçesi bu doğrultuda planlanır.

Ölçüt hesaplanmadan tamamen keyfi karar alma: Herhangi bir ölçüt hesaplanması yapmadan reklam için istenildiği kadar mali kaynak ayırma planıdır.

Satışların yüzdesi yöntemi: En kolay belirlenen reklam bütçelerindendir. Firmanın ürün ya da hizmet satışlarının belli kısmının reklam çalışmasına ayrılma yöntemidir. Pazar değişkenleri de dikkate alındığında çok uygun bir seçim olabilir.

Satış ünite yönetimi: Geçmişte satılan ve gelecek senelerde satılacağı varsayılan ürün ya da hizmet başına ayrılması planlanan reklam harcamasıdır.

Reklam gösterge yöntemi: Rakip firmaların reklam faaliyetlerine göre planlanan bütçedir. Her firmanın pazar payı birbirinden farklı olduğu için bu yöntem her zaman planlandığı gibi sonuçlanmayabilir. Her firma, kendi pazar payını hesaplayarak değerlendirme yapmalıdır.

Hedef ve faaliyet yöntemi: Kurum ve kuruluşların hedeflerinin saptandığı yöntemdir. Bu hedeflere ulaşabilmek için gerekli reklam yatırımları belirlenmelidir.

Firmalar reklam bütçesinin etkili kullanımı için birbirinden farklı yöntemlere başvurarak kendi için en etkili reklam bütçesini oluşturur. Sonuç olarak firmalar; kendi pazar payı, hedeflediği noktayı, rakip firmaların reklam faaliyetlerini, öz kaynaklarını, pazar değişkenlerini göz önünde bulundurarak reklam bütçesi hazırlanması gerekir.

Nette Reklam Ver Reklam Bütçesinin Etkili Kullanımı hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ DİJİTAL ANALİZ

Öğrenmek istediğiniz marka & şirket analizi için aşağıdaki bilgileri doldurun
Hemen Ara : 0216 321 90 50