Skip to content Skip to footer

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

Sosyal medya reklam türleri firmaların, işletmelerin ya da markaların hedef kitlelerine oldukça etkili ve kolay bir biçimde ulaşmalarını hedefleyen dijital çalışmalardır. Bu reklam çeşitlerinin her biri içerisindeki çalışmalarda belirlenen stratejiler ve hedef kitle analizleri yer alır. Sosyal medya reklamcılığı açısından oldukça önemli olan bu kampanya çalışmaları markaların hedeflerine ulaşmadaki en etkin rollerden biridir. Sosyal medya için reklam çeşitleri şöyledir;

  • Sponsorlu Gönderi Reklamları: Markaların hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmak amacıyla ödeme yaptıkları gönderi türüdür. Böylelikle firmalar bu tür reklamlar aracılığı ile müşterilerine ulaşmaya çalışır. Doğal kullanıcı içerikleri gibi görünen reklam çeşidi sponsorlu etiketini taşır.
  • Hedeflenmiş (Targeted Ads) Reklamlar: Bu tür reklamlarda kullanıcıların ilgilendikleri alanlar, çevrimiçi davranışlar ve demografik özellikler baz alınır. Kişiselleştirilen reklam türünde belirlenen kitlelere etkin ve doğrudan olarak ulaşılmaya çalışılır.
  • Hikâye (Story) Reklamları: Facebook ve Instagram gibi uzun süre ve çok kullanılan platformlarda tercih edilen reklamlar kullanıcıların hikâye aralarında gösterimi yapılan sosyal medya reklam türü içinde yer alır.
  • Video Reklamları: Videolu içerik reklamları sosyal medya içinde oldukça fazla etkileşim alan ve dikkat çeken reklam çeşitleri arasındadır. Uzun ya da kısa formatlı yapılan reklamlar firmaların ürünlerini tanıtmada ve hikayelerini anlatmada etkili seçenekler arasındadır.
  • Karusel (Carousel) Reklamlar: Bu reklam çeşidi birden fazla videoyu ve görseli içerisinde barındıran kullanıcıların rahatlıkla inceleyebileceği kaydırmalı reklam türüdür.
  • Influencer Reklam Pazarlaması: Firmaların, markaların ve işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla sosyal medya fenomenleri ile ortaklık kurarak yaptıkları reklam çalışmalarıdır. Fenomenler tanıtımını yapacakları ürün ve hizmetleri takipçileri ile etkileşim kurarak yaparlar.

Sosyal Medya Reklam Türleri Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya reklam türleri markalar ve firmalar için oldukça büyük avantajlar sunar. İşletmelerin hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayan, marka bilinirliklerinin artırılmasında olanak sunan ve satışlara teşvik eden bu reklam türleri her anlamda firmalara destek sağlar. Her reklam çeşidinin avantajı markaların stratejilerine ve özel hedef kitlelerine göre değişkenlikler gösterebilir.

En etkin sonuçlara ulaşmak için hedef kitlenin bulunması açısından doğru reklam türünün belirlenmesi şarttır. Yapılan reklamların yaratıcı olması, hedeflemelerin üzerinde dikkatli bir biçimde çalışılması ve performanslarının düzenli olarak incelenmesi reklam türlerinin avantajlarının korunması açısından önemlidir.

Nette Reklam Ver sosyal medya reklam türü hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ DİJİTAL ANALİZ

Öğrenmek istediğiniz marka & şirket analizi için aşağıdaki bilgileri doldurun
Hemen Ara : 0216 321 90 50